Zlaté ruky – príbeh Bena Carsona


Zlaté ruky - príbeh Bena Carsona

Píše sa rok 2008. Z rúk prezidenta si jeden celosvetovo uznávaný neurochirurg preberá najvyššie civilné ocenenie, aké je možné v Spojených štátoch získať. Áno, reč je o doktorovi Benovi Carsonovi. Vzácne ocenenie smeruje veľmi nadanému a šikovnému doktorovi. Jeho úspechy v neurochirurgii sú nepopierateľné. A pritom nechýbalo veľa, a táto udalosť by sa nikdy nestala. Práve o tejto skutočnosti sa v knihe Zlaté ruky – príbeh Bena Carsona píše. Zachytáva životný príbeh úspešného muža. Na väčšine stránok knihy Zlaté ruky však ešte nie je úspešný, aj keď je odhodlaný a snaživý. Sem-tam je stratený, ale to k veľkým príbehom patrí.

Priznám sa, že takéto inšpiratívne životopisy mám rád. Dnes nie je núdza o všelijakú motivačno-budujúcu literatúru. V každom kníhkupectve jej venujú celý jeden regál, niekde hneď pri vchode, aby si ho musel obchádzať, keď smeruješ ku pokladni. Sám mám doma X takýchto kníh, ale už si ich nekupujem. Všetky mi prídu na jedno kopyto. Sama teória, pravidlá, postupy a iné filozofie.

Popravde, niekedy som aj rozmýšľal, či daný autor chápe, odkiaľ tieto myšlienky vlastne pochádzajú. Neraz mám pocit – OK, fajn, nie zlé, múdre…, – ale čosi tomu chýba. Poväčšine príbeh. Neviem, čím to je, ale pokiaľ má nejaká kniha príbeh, som schopný celú sa ju naučiť a zapamätať si ju. A práve týmto si ma knižka Zlaté ruky získala. Nie je napísaná po pár rokoch trochu väčšieho úspechu; je to súpis jednej celoživotnej cesty, ktorá sa ešte neskončila. Stále pokračuje a rozvíja sa.

Ben Carson a jeho zlaté ruky

Ale späť ku knihe. Príbeh Bena Carsona a jeho zlatých rúk sa začína približne na začiatku šesťdesiatych rokov v Amerike. Malý černošský chlapec, ktorý vyrastá v chudobe bez otca, má rozbehnutú kariéru. Tá však určite neskončí žiadnym diplomom, titulom, alebo niečím podobným. Mať najhorší priemer známok v triede je realita, ale aj vďaka vytrvalosti jeho mamy sa jeho životná cesta zmení. Jej sebaobetavosť je priam zarážajúca, niekedy až nepochopiteľná, ale ovocie matkinej snahy pri jej synoch je nádherné. Ak môžem celú túto snahu zhrnúť, povedal by som nasledovné: obetovať sa pre budúcu generáciu. A táto obeť sa jej v ďalekej budúcnosti vráti aj s prekrásnym úrokom.

Pri čítaní týchto pasáží som si hneď spomenul na niekoľko zaujímavých článkov, ktoré opisovali život v Južnej Kórei po skončení vojny. Teda, vojna doteraz nekončila, je tam len vratké prímerie. Vtedy sa tam dialo niečo podobné – jedna generácia doslova pracovala len preto, aby sa tá ďalšia mohla mať lepšie. Dnes sa im to vracia späť vo forme prosperujúceho štátu, ktorý sa o nich vie v starobe postarať. Vidno, že tá drina mala zmysel.

Z detstva sa presúvame do búrlivého obdobia dospievania, kde len šťastie a náhody zabraňujú katastrofám. Chvíľky hlasného kričania k Bohu na kolenách v stavoch zbytočnosti a stratenosti vystrieda boj o udržanie sa na univerzite z existenčných dôvodov, o snoch dosiahnuť tituly nemôže byť reč. Nasledujú roky chirurgickej praxe, keď mu okolie dáva jasne pocítiť, že tam nepatrí. Tým všetkým nás prevedie táto kniha Zlaté ruky. Keď už to vyzerá, že je vyhraté, nastupujú opisy bežného každodenného života neurochirurga, chvíľ, na ktoré sa nerado spomína, ale aj chvíľ, v ktorých úsmev na tvári sprevádzajú slzy.

Drina na operačnej sále nikdy nekončí, ale príbeh nášho hrdinu končí úspešne. Úspech z večera do rána sa nekonal, všetko je to poctivo oddretá robota. Vymaniť sa z depresívneho vplyvu okolia, poraziť predsudky voči čiernej farbe pleti vo svojom odbore, z čitateľa skrípt sa stať tým, ktorý svojimi poznatkami prepisuje a dopĺňa skriptá… Predsa, bol to on, kto ako prvý na svete rozdelil siamské dvojčatá zrastené hlavou. A popritom všetkom rozmýšľal, ako pomôcť iným, aby dosiahli vysnený cieľ a búrať predsudky medzi ľuďmi v komunite, z ktorej pochádza.

V príbehu nesmieme zabudnúť ani na jeho manželku, ktorá pri ňom stála počas celej tejto cesty. Pri úspechoch aj neúspechoch.

A preto ti túto knižočku odporúčam. Síce, zohnať ju bude trošku problém, lebo väčšina internetových kníhkupectiev z prvej strany vyhľadávača ju nemá, ale verím, že ak si našiel tento blog, nájsť nejakú knihu už pre teba bude malina. To, ako som sa k danej knihe dostal, sa môžeš dozvedieť tu, tu a tu. Príbeh je aj sfilmovaný, a to dosť kvalitne. Tiež vrelo odporúčam.

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*