Fragments of Heaven – Slovenská fantastika ide do sveta!


…Teda aspoň jedna malá knižka. Vlastne je to e-book, ale hlavne, že je zo Slovenska (aj bratov Čechov rátame!). Nieže by už nejaká tá slovenská knižka, resp. zbierka nebola preložená a predávaná vo svete, ale toto je niečo špecial.

Zbierka poviedok Fragments of Heaven je prvá z mnohých, ktoré sú pripravované ako zbierka slovenskej fantastiky (sci-fi/fantasy/horor) publikovanej  v anglickom jazyku ( možnosť kúpiť aj na Amazone).

How is the zbierka Fragments of Heaven made?

Zbierka Fragments of Heaven vzišla z literárnej súťaže Fantasy Award, ktorá je už tretí rok súčasťou literárnej súťaže Martinus cena fantázie. Podmienkou zapojenia sa do súťaže je poslať svoju poviedku v anglickom jazyku. Tie hodnotí trojica porotcov, pre ktorých je angličtina každodenná realita a dokonca aj rodný jazyk. To, čo dosiahlo najvyššie hodnotenie, sa ocitlo v zbierke. Viac sa o súťaži dozvieš tu tu a tu.

Čo v zbierke nájdem?

Poviedky v angličtine od slovenských autorov (+ bratia). A ešte nejaké príhovory organizátorov so sumarizáciou celého ročníka súťaže a tabuľku bodov, ktoré porotcovia udelili. Do tejto zbierky prispel svojou tvorbou a esejou aj jeden z porotcov, Mike Resnick, ktorý je vo svete známy svojimi poviedkami zo sveta fantastiky.

Prečo odporúčam zbierku Fragments of Heaven?

Páči sa mi tento počin. V záplave prekladovej literatúry, ktorú denno-denne chrlia slovenské a iné vydavateľstvá na tony, sa tých pár knižiek, ktoré putujú opačným smerom, zo Slovenska, stratí. A pritom si osobne myslím, že slovenská fantastická tvorba má na to, aby sa mohla pobiť o svoje miesto vo svete. A za tým si stojím.

Prečítal som všetky poviedky, ktoré vzišli zo súťaže Cena fantázie a boli publikované. A popravde, niektoré boli fakt dobré. Slovensko stále čaká na niekoho, kto spraví nejakú tú dieru do sveta fantastickej literatúry (a ďalších literárnych žánrov…) v anglicky hovoriacich krajinách.

 

PS:

Obálku knihy vytvoril známy slovenský ilustrátor Ivan Kasaj, ktorý zomrel na jeseň v roku 2015 vo veku 35 rokov. Organizátori sa rozhodli, že celý výťažok z predaja zborníka s poslednou Ivanovou obálkou venujú na účet jeho manželky Ľudmily a synom Vinckovi a Vavríkovi. Kúpou e-knihy ich priamo podporíte.

 

facebook stránka knihy

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*