Iskra – Príbeh matky, ktorá vychovala génia


V každom finálovom zápase sa hrá o víťazstvo. Remíza nie je možná. Keď k nej dôjde, musí sa predlžovať, nadstavovať čas, kopať jedenástky, alebo sa rozhodne v trestnom strieľaní. Jednoducho, víťaz musí byť. Čím viac sa zápas predlžuje, tým je dej dramatickejší. Ľudia žerú to napätie a sponzori získajú viac peňazí z reklamných prestávok. Stačí vyhrať len jeden zápas a všetka tá snaha sa zúročí! Sláva víťazom, česť porazeným.

Iskra nádeje

V živote sú však aj iné zápasy. Také, v ktorých je víťaz jasný. Ale ľudia sú tvory, ktoré sa sem-tam nevedia vzdať a vyhrajú aj zápas, ktorý mal byť už dávno prehratý. Vtedy nastane senzácia a veľká sláva.

A dnes ti chcem predstaviť knihu, v ktorej sa niekomu podarilo uhrať remízu nad súperom, ktorý ešte nikdy neprehral. Tá remíza je pre mnohých, ktorí bojujú v úplnej tme, ako iskra svetla, čo dáva nádej, že aj tento súper môže stratiť body.

Predstav si, že si normálny študent vysokej školy a zrazu ti príde na prednášku akési decko miesto profesora. A nejde o žart. Vysvetlí ti fyzikálny problém toľkými spôsobmi, že nemáš šancu nechápať. Nechápať môžeš akurát to, ako sa tu ten dostal a odkiaľ to všetko vie. Kniha Iskra je odpoveďou. Odpoveďou na dlhú cestu, ktorá sa začala v totálnej tme.

Zmierte sa s tým. Nepočúvaj tých lekárov, trepú somariny. Nevzdávaj sa, len ver! Hlavne pokoj, to sa spraví…

Vaše dieťa je autista. Táto veta položí na kolená mnohých ľudí, časom i celé rodiny. Nikto tieto slová nechce počuť. Ani matka malého Jakoba z tejto knihy ich nechcela počuť. Nikto normálny ich nechce počuť. Ale čo teraz? Diagnóza padla. A liek neexistuje.

V tvojej domácnosti sa striedajú psychológovia a skúšajú všelijaké veci, ale tvoj syn sa prepadáva stále hlbšie do seba. Už ťa ani nevníma. Túžba, aby ťa vlastné dieťa objalo a oslovilo ťa „mama“ je nereálna. Stvára veci, ktorých chýba akákoľvek logika a praktický úžitok. Sebestačnosť uviazla na bode mrazu a ešte aj to, čo bolo, sa stráca. V mnohých prípadoch je to konečná stanica, ale Jakobova matka sa nevzdala. Krok po kroku sa jej podarilo nájsť v synovi skrytý potenciál, v ktorý nik nedúfal.

Ale… Nechcem ti už viac prezradiť z tohto príbehu. Niežeby to nebolo zaujímavé, ale nechcem ti pokaziť zážitok z prečítania. Ide o silný príbeh mladej rodiny, ktorá sa navzdory všetkým polenám, čo im život pohádzal pod nohy, nevzdala a stal sa zázrak. Zázrak, na ktorý sa teraz chodia pozerať všetci: ako jeden malý chalan pracuje na vlastnej fyzikálnej teórii.

Malý Jakob to dokázal. Aj napriek diagnóze sa mu podarilo začleniť sa do spoločnosti a byť v nej veľkým prínosom. Každý deň s autizmom bojuje a mnoho vecí ešte musí vybojovať, ale už neprehráva. Dáva góly a je žiarivou iskrou pre ostatných rodičov. Niet divu, že sa tá kniha stala bestsellerom.

Odporučiť?

Veľmi ti knihu odporúčam. Ukáže ti svet, ktorý sa len ťažko opisuje. Je to iný vesmír, v ktorom nenormálne je v norme a každý pokus o niečo iné je cesta neznáma. Na stole mi ležia aj ďalšie príbehy, kde to iskrí a chcem ti ich predstaviť i odporučiť.

 

P.S.: Jakob mal šťastie, ale mnohé iné deti na to svoje stále len čakajú. Veľa z nich už dospelo, no napriek tomu sú to stále deti. Preto ti dávam do pozornosti jedno video. Pre niekoho dokument, pre iného normálny život. Život, v ktorom každý potrebuje svoju iskru.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11825610197-deti-uplnku

 

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*