Janko Iša – Temnota z Pressburgu


No čo ti poviem… Romantika od začiatku až do konca. Vo svojej knižke Temnota z Pressburgu stvoril Janko Iša zaujímavý svet. Ten príjemne hrejivý pocit čerstvo vytrysknutej krvi na tvári v chladnú noc… Nejedna krvná banka by zaplakala nad toľkou vyplytvanou krvou, čo sa v konečnom dôsledku spláchne do Dunaja. Cena ľudského života sa priamoúmerne odvíja od ceny streliva, granátov, áut a budov, ktoré sa spotrebujú pri jeho vražde/likvidácii/umlčaní (dá sa to pomenovať toľkými možnými spôsobmi…).

Morálne ponaučenie? Moralistov sklamem hneď v úvode. Na žiadne priame alebo okaté  som nenarazil, ak nerátam to, že život treba mať „na poriadku“ a hriechy vyznávať každý deň, lebo v tomto Pressburgu je každý prežitý deň (a najmä noc) darom.

Asi nehrozí ani to, že sa toto dielko stane povinným čítaním na školách. Koniec koncov, ani to tej knižke nemožno vyčítať. Na nič sa nehrá. Žiadne veľké odkazy pre svet. A hlavný hrdina o tú slávu aj tak viac-menej nestojí. V tmavých uličkách Pressburgu je mu dobre. Je to jeho domov. To miesto ho stvorilo.

Hell Boy Sincity Wolverin

To sú obrazy, ktoré sa mi pri čítaní najčastejšie preháňali hlavou. Veľký nahláškovaný chlapík ako Marv zo Sincity s vytúnovanou oceľovou rukou, ktorému sa rany hoja skoro ako Wolverinovi. To mi v hlave občas spôsobovalo mišmaš a ťažko sa mi vytvárala vlastná predstava hlavného hrdinu knihy. Nejako sa mi to však podarilo a knihu som dočítal do konca, čo je úspech, lebo do konca dočítam väčšinou každú štvrtú. Príbehy, ktoré si v hlave neviem premietnuť ako film, jednoducho nedočítam. V tomto prípade to však klaplo. Všetky opisy prostredia a deja fungovali, aj keď absencia niektorých vecí by deju nijako neuškodila. Keď ale zvážim, že je to autorova prvotina, prevýšilo to moje očakávania.

To bol vlastne aj dôvod, prečo som po tejto knihe siahol. Dej knihy priamo nadväzuje na poviedku Kladivák (ale ak si ju nečítal, nijako ťa to neobmedzí), ktorá vyhrala literárnu súťaž Martinus cena fantázie 2015. Potom sa akosi prišlo na to, že nejde len o poviedku, ale existuje už celá kniha, a presne o rok sa už krstila kniha Temnota z Pressburgu. Romantický success story.

Odporučiť?

Neviem, čo také by som ešte povedal, aby som ťa odradil od čítania tejto knihy. Asi len toľko, že sa točí okolo jedného zlého zloboha, ktorý sa rozhodne, že sa vráti na zem a všetkým natrhne úsmev. V temnom Pressburgu však pobehujú iné kreatúry, ktoré majú voči realite taký odpor, že ich nezabije ani 220 voltov (teda aspoň myslím, podľa toho, keď v knihe prežijú priamu ranu z raketometu).

Ak ťa to zaujalo, pokojne si tú knihu kúp. Ja nepatrím k najväčším milovníkom tohto literárneho žánru. Akčné krváky ma nejako nelákajú. Knihu som prečítal z čírej zvedavosti, čo to ten Janko Iša napísal, Cuco Luciak ilustroval a ľud polajkoval.

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*