Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple


V živote som mal už mnoho počítačov. Aby som sa vyjadril presnejšie, v živote som už používal mnoho počítačov. Od prvého kontaktu so starou 286-kou, na ktorej som hrával mahjong a naháňal pár pixelov po obrazovke, ubehlo už vyše 20 rokov. Pravdupovediac, už ani neviem, ako všetky tie počítače skončili. Pravdepodobne sa zaradili k zberným surovinám. Čo už, každá technika raz doslúži a zaujme svoje miesto v kremíkovom nebi…

Jeden počítač však mám stále odložený v škatuli. Používal som ho len krátko, lebo už vtedy, keď sa ku mne dostal, bol starý a výkonnostne slabý. Sám seba som sa pri sťahovaní pýtal, prečo som sa ho už nezbavil. Z nejakého dôvodu som ho však vždy zbalil a vláčil so sebou. Áno, bol to starý Imac G4. Monitor sa mi jednoducho páčil a páčilo sa mi, ako som si ho mohol otáčať do všetkých možných strán. Keby som vedel zohnať výkonný model s rovnako pohyblivým displejom, seriózne si ho kúpim. A presne o tomto efekte hovorí životný príbeh zachytený v knihe Jony Ive – Geniálny dizajnér z Apple!

 

Mladý, tichý, skromný, šikovný… Johny Ive

Možno to znie ako klišé, ale príbeh začína celkom obyčajne, niekde v Anglicku. Malý Johny sa zhovára o dizajne so svojím otcom. Riešia spolu vzhľad pouličných lámp a mnoho ďalších (pre mňa off-topic) vecí. Ono to však má svoj zmysel. Johnyho otec Mike sa totiž venuje dizajnu na plný úväzok a takpovediac sa stará o to, aby bol dizajn v Anglicku niečo viac ako len jeden pretrpený školský predmet. A darí sa mu to na výbornú. Popritom nenásilným spôsobom podporuje synovu záľubu v tejto oblasti: bráva ho na výlety po londýnskych dizajnérskych štúdiách a školách.

Tam niekde Johny zacíti svoju budúcnosť. Ešte síce nevie, kde napokon zakotví a v rámci dizajnu sa venuje všetkému, čo mu príde pod ruku, no už ako mladý chápe, že dotiahnuť veci do konca sa oplatí a produkt nesmie niesť ani náznak lajdáckosti. S takýmto základom vybudovaným už v mladom veku a nemalou podporou otca pokračuje ďalej na ceste životom.

 

Dizajn potrebuje príbeh

Nechce sa mi teraz na X strán rozpisovať, aké všemožné dizajnérske súťaže Johny povyhrával a koho všetkého perspektívny mladík zaujal. Skrátka, bolo ich mnoho, ale ani „mnoho“ by nestačilo na to, aby o tomto človeku vznikla kniha. To „mnoho“ mu ale pomohlo, aby sa dostal do jednej mega firmičky v USA. Sotva však niekto vtedy tušil, čo jeho príchod do Apple spôsobí.

Vo svete dizajnu dnes Johny Ive predstavuje pojem. Mal prsty vo všetkých vecičkách, ktoré ľudia začali húfne nakupovať a z Apple urobili svetovú top IT firmu. Iste, nevyhol sa ani zlyhaniam a úspech neprišiel okamžite ako na striebornom podnose. Bol to výsledok poctivej mnohoročnej práce, ktorú táto kniha, Príbeh geniálne dizajnéra z Apple, zachytáva. Tých tristo strán som si naozaj užil. Inšpiratívne a poučné čítanie. Dokonca som si prečítal aj príbeh o monitore, pre ktorý by som si kúpil iMac.

Odporúčať?

Priznám sa, že pár kníh o Apple a Steveovi Jobsovi som si už prečítal. Preto, aj keď som už mnoho vecí z knihy čítal niekde inde, informácie v tejto konkrétnej knihe naberajú úplne nový rozmer práve vďaka tomu, že je písaná z pohľadu Johnyho. Staré mi zrazu pripadá ako nové. Túto inšpiratívnu knihu každopádne veľmi odporúčam!

P.S.: Možno bola až príliš inšpiratívna. Úvod, v ktorom sa opisuje, ako Mike Ive pomáha svojmu synovi rozvinúť jeho dizajnérsky talent, ma chytil za srdce. Doma mi behajú traja malí chalani (lepšie povedané, jeden ešte rúčkuje o nábytok) a ich jediným talentom sa zatiaľ javí talent narobiť neskutočný bordel v neskutočne krátkom čase. Ktovie aký iný talent sa v nich ešte skrýva. Možno to budem práve ja, kto im ten talent pomôže nájsť a rozvinúť. Teším sa na to.

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*