Paul Coach Wade – Tréning väzňa


Tréning väzňa

Tento rok prišlo leto skôr, ako malo. Aby som bol presný, presne o 20 kíl… Čo už… To sa stáva (tradične už každý rok).

Mnohí z nás by chceli brucho ako babkin pekáč s buchtami. Tie buchty, to ti je dvojsečná zbraň, ak ten pekáč  exneš na posedenie. Nejedno fitnessko sa teší práve na ten čas pred letom, keď príde vrchol sezóny. Ale treba s tým niečo robiť. Aj ja by som mal… Ale… Vždy sa nájde nejaké „ale“.

Niet času. Nechce sa mi. Zajtra už určite. Keď manželka tak dobre navarila, atď… Jednoducho, dôvodov, prečo sa prežrať a nejsť cvičiť, je veľa: klimatizované fitko je ďaleko a vonku zas horúco… Začarovaný kruh. Ale najčastejšie chýba motivácia. Ľuďom (mne) sa nechce cvičiť osamote. Sem-tam by to chcelo niekoho, kto by povzbudil a poradil. Ale stala sa mi vám taká jedna príhoda, ktorá spustila zaujímavú zmenu.

True story, bro!

Krásna kysucká príroda. Áno, hlavne ak nesneží a neprší, čo je asi 1 mesiac v roku. So synčekom sme sa, ako obvykle, prechádzali popri lesnom potôčiku. Taká pohodička. Števko si hádzal do vody kameň za kameňom. Vždy to tak robí. Vidí kameň, a už je v potoku. Ak sa tadiaľ prejdeme ešte zotrikrát, ten potok bude taký zahádzaný, že potečie naspäť do Poľska.

Niekedy sa však stáva, že Števko nájde aj veľký kameň. Vtedy som na rade ja. Niet nad tú detskú radosť, keď do vody praskne poriadny balvan. Veď tatino je ten najsilnejší a preňho to nie je žiaden problém. Raz ma však synček dotiahol k fakt poriadnemu balvanu. Celý natešený čakal, ako to tatino šmarí do vody, ale ono ti to… Jednoducho bol priťažký.

Nakoniec sa mi podarilo synčekovi vysvetliť, že ten kameň je väčší než potok a nezmestil by sa tam. Neviem, či to pochopil, ale každopádne to nechal tak a šiel si ďalej hádzať kamene. Mne to však nedalo. Kruto som si musel priznať, že moja kondička aj sila je v háji zelenom.

A tu sa dostávame k tej knižke spomínanej v nadpise: Tréning väzňa

Youtube je plné videí, ako ľudia cvičili a schudli. Občas to človeku navodí depresiu: aj ja chcem, ale nedokážem. Mňa to ale navnadilo. Konkrétne ma zaujali nahrávky, kde ľudkovia robili priam neskutočné cviky. Drep na jednej nohe, zdvíhačky na jednej ruke… Vešali sa tam po zábradliach, hrazdách a podobne. Pre mňa čisté sci-fi. Vraj ide o nejakú kalistetiku. V tomto bode zaúradoval ujo Google a hneď som bol múdry.

Takto nejako som sa dostal ku knižke Tréning väzňa. Už ani neviem, na ktorej stránke som ju našiel, ale po prečítaní recenzie som si ju kúpil.

Buď silný!

A o tom je tá kniha. Začína to čisto romanticky: jeden chlapík menom Paul vám vyrozpráva, ako sa ocitol v base a chcel v nej prežiť. Začal cvičiť so všetkým, čo mal poruke. A keď poruke nebola žiadna posilka, začal cvičiť s vlastným zadkom (svojím telom), až sa z toho stal, takpovediac, hon na všetky zabudnuté tréningové metódy starej školy prostých cvikov. A ono to fungovalo.

Prišla sila a nakoniec aj celý zástup mladých väzňov, ktorí nutne a rýchlo potrebovali nabrať silu, ak nechceli tráviť romantické nedobrovoľné večery v ľochu. Ako šli roky, vedomosti sa množili, až z toho vznikla táto kniha.

Paul nám tiež vysvetlí, čo je to tá stará škola prostých cvikov. Opíše nám celú históriu toho, ako nazbieral tie vedomosti a čo si myslí o dnešných fitnescentrách. Následne sa kniha venuje šiestim základným cvikom na získanie sily, pričom každý z nich má 10 úrovní obťažnosti. Úprimne, začal som na čísle jeden, a keď som to zacvičil poctivo, tri dni som jojkal, ako ma bolí celé telo. Niečo to ešte chcelo.

Aj Tréning väzňa niekedy vyžaduje dozorcu…

Vôľa by aj bola, cviky na nabratie sily tiež, len tá kondička stále vo hviezdach. Skontaktoval som sa teda so svojím starým dobrým kamarátom Marekom, ktorý je profesionálny tréner. Dobre vedel, čo som ja to za prípad, že celý život chudnem a stále nič. Páčilo sa mu však moje odhodlanie, tak sme to skúsili. Stal sa mojím online trénerom. K cvikom z knihy Tréning väzňa (ktorú pochválil) mi ešte pridal zopár ďalších cvikov na chudnutie a nejaký ten jedálniček. Veľa cvikov mi vysvetlil, že prečo a načo. Pomocou videa, ale aj prakticky, mi ukázal, ako na to. A najúžasnejšie je asi to, že niekto sa stane vaším anjelom strážnym (alebo teda väzenským dozorcom…), ktorý vám zavolá a skontroluje, ako cvičíte a napredujete, a vždy vás pozdvihne, aby ste mali chuť cvičiť ďalej.

Záver

Cvičím. Stále cvičím. Už je aj niečo vidieť a cítiť. Knihu ti odporúčam. V mojom prípade mala hlavne výrazný motivačný efekt. A trénera ti tiež odporúčam. Ten ti povie a ukáže také veci, že nebudeš chápať. Hlavne, ak si začiatočník – aby si sa nezranil a nedokaličil, o psychickej podpore ani nehovorím. To je najväčší prínos.

P. S.: Uvidíme, čo z toho bude. Možno spravím nejaký záznam, ak tie výsledky nadobudnú hmatateľnú podobu. 😀

 

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*