Temná charizma Adolfa Hitlera – Laurence Rees


Veľa ráz som už počul slovné spojenie „história sa opakuje…“. Pravdupovediac, nieže by som ho nechápal, ale bral som ho skôr ako niečo abstraktné (neriešil som to). To, čo sa ale v poslednom čase deje vo svete a hlavne po tohtoročných voľbách na Slovensku mi… No, dejú sa čudné veci.

čo sa to deje ?

Možno sú to všetko len krčmové reči, ale jedni kričia po druhých a tí zase po tých prvých. Frustrácia stúpa a ľudia si akosi začínajú hľadať toho svojho ľudského hmatateľného spasiteľa, ktorý im buď dá istoty, alebo navráti Slovensku akúsi hrdinskú slávu spred X rokov. Iní zase milujú slnečné dni a všetko riešia papaním zeleninky a bezlepkových koláčikov, ktoré zapíjajú bio-kávičkou… A potom sú tu ešte organizácie, ktoré robia neskutočnú mediálnu reklamu knihám, ktoré by najradšej vymazali z histórie…

O fankluboch rôznych svetových vodcoch sa fakt nechcem zmieňovať. Jedno je však nadmieru jasné: frustrácia a nespokojnosť rastie všade a do obludných rozmerov. No, nevyuži takú situáciu! Veď sa to nedeje každý rok. Nejeden človiečik si takto na svojom blogu alebo predvolebnom mítingu prihrial polievočku. Možno si povieš – ďalší expert na všetko – alebo – všetko sú to len krčmové reči a nič z toho nebude.

Ale musím ti niečo povedať! Najväčšia katastrofa minulého storočia vyrástla z krčmových rečí!!!

cesta do pekla

Druhá svetová vojna. Videl som desiatky dokumentov. Bola to pohroma, ktorá zmarila životy desiatok miliónov ľudí a ďalším miliónom priniesla útrapy na tele i duši. Mám viacero kamarátov, ktorí sa zaujímajú o toto obdobie a hlavne o techniku tej doby. O jednej pištoli by vedeli rozprávať hodiny. Potom poznám aj takých, ktorí z rukáva vysypú všetky fakty aj s presnými dátumami. Je to zaujímavé, nepopieram, ale mňa vždy viac zaujíma slovíčko prečo? respektíve ako? A preto som siahol aj po knihe Temná charizma Adolfa Hitlera – cesta do pekla. Nešlo mi do hlavy, ako jeden človek dokázal rečnením po krčmách zblbnúť celý národ a rozpútať šialenstvo, ktoré dovtedy nemalo obdoby.

Temná charizma Adolfa Hitlera

Kniha sa venuje priamo Hitlerovej charizme, ktorou opil národ. Opis jeho vplyvu na ľudí a jeho spôsob získavania davov je spracovaný na vysokej úrovni. Človeku sa až nechce veriť, že toto vyústilo do takej deštrukcie. A pritom urobil takú jednoduchú vec: so zápalom hovoril to, čo všetci tí, ktorých nikto nevypočul, chceli počuť.

Kniha je naozaj zaujímavá a poučná. Dáva mnoho odpovedí na to, čo sa práve teraz deje v slovenskej spoločnosti. História sa opakuje a nehodno to brať na ľahkú váhu. Túto knihu ti odporúčam. Sám si urob svoj záver, ale niečo musíš vedieť aj bez prečítania: nikdy sa nenechaj opiť rožkom a nenasleduj niekoho, koho dopredu ženie nenávisť, hoci by sa oháňal Bohom otcov, dedov i pradedov.

Comments

comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*